ANA SAYFA İLANLAR ALICILAR SATICILAR YATIRIMCILAR BİLGİLER HAKKIMDA
Hızlı Arama
İlan
Tipi
Şehir
Semtler
Detaylı Arama        
Cumhur Ersin
(530) 100 18 00
www.cumhurersin.com
İletişim Formu
İsim
e-posta
Telefon
Mesajınız
 
Ömerli
Ömerli
Bu blgede ev aramak iin tklayn...

TARİH SÜZGECİNDEN ÖMERLİ
Ömerli yerleşmesi esas yollardan uzak, tali bir yol üzerinde bulunduğu ve göze çarpacak eski eserleri olmadığı için eski seyyahlar ve müdekkikler tarafından üzerinde pek durulmamış bir belde. Ömerli' nin kuzeyinden geçen Riva Çayı (Rhebas) boğaz methali gibi mühim bir noktada denize döküldüğü ve Argonot efsanesinde de adı geçtiği için Ömerli'den antik kaynaklarda bahsedilmektedir.

Ömerli, büsbütün kendi haline kalmış bir yer olmayıp Üsküdar'ı Karadeniz kıyısına bağlayan karayolunun hemen orta noktasındadır. Ömerli için Antik kaynaklarda doğrudan doğuya Şile-Üsküdar arasında bir yoldan bahsedilmemektedir. Ancak Osmanlı kaynaklarına göre Şile-Gebze arasında bir yol mevcuttur. Bu yolun kayıtlara geçmesinin nedeni ise; sadece Ömerli'den geçerek Sarıgazi üzerinden Gebzeye ulaşılabilmesidir. Sarıgazi-Üsküdar arasında da İzmit'e iç taraftan giden yol bulunduğu için bugünkü Üsküdar-Şile yolunun eskiden beri aynı güzergahta olduğu kabul edilebilir.

Ömerli'nin konumunu belirleyen bu kısa girişten sonra şimdi Milattan önce 700 yılına gidiyor ve günümüze uzanan yoluculuğumuza başlıyoruz.

Eldeki belgelere göre, Beykoz'a ilk gelenlerin Traklar olduğunu görüyoruz. Traklar, M.Ö.700 yıllarında deniz yolu ile gelerek Bebrik Devleti' ni kurarlar. M.Ö.337 yılında Bitinya devletinin saldırısı ile Bebrik Devleti yıkılır ve M.Ö.73 yılında Pontus Krallığının egemenliğine girer. M.Ö.63 yılında ise Büyük Doğu Roma İmparatorluğu'nun içinde kalır. Doğu Roma İmparatorluğu'ndan sonra da Bizans İmparatorluğuna katılır. 609 yılında İranlıların, 669 yılında Arapların egemenliğine giren ilçe, Arapların bir süre sonra çekilmesi ile yeniden Bizansların egemenliğine geçer.

1300'lü yılların ortalarında Söğüt'ten Bursa'ya doğru harekete geçen bir beylikten, devlet olmaya giden yolun henüz başında olan Osmanlıların en değerli askerlerinden olan Akıncılara gelecekteki bir fetih için, hazırlık ve istihbarat toplamaları amacıyla İstanbul'a yakın bir noktaya yerleşmeleri emrediliyor. Devletin başı Orhan Beyin talimatıyla harekete geçen Akıncılar, önce Gebze'ye oradan da bugünkü Ömerli adıyla anılan bölgeye geliyor ve o günlerin deyimiyle burayı yurt tutuyorlar.Coğrafi konumu ve verimli arazileri ile Ömerli Akıncılar için doğal bir barınak olmaktan öteye bu göçer insanlar için ailelerini bırakabilecekleri kalıcı bir yer oluveriyor. İstanbul'un fethinde büyük önem taşıyan istihbaratı toplayan Ömerli sakinleri yani Akıncılar devletten imparatorluğa giden Osmanlılarda, önemlerini her gün arttırsalar da bu cennet topraklardan da kopamıyorlar. Böylece Ömerli, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulana dek bir Osmanlı toprağı olarak kalır ve gelişimini sürdürmeye devam eder.

TAYBO.NET